İçeriğe geç

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin 3 Değerli Kripto Para İncelemem

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin nedir sizler için bu 3 değerli kripto parayı inceledim.

Kripto paralar son yıllarda büyük ya da küçük farketmeden tüm yatırımcıların dikkatini çeken parlayan birer yıldız haline geldi. Fakat çeşitli spekülasyonlar ile sürekli artan veya düşen oynak (volatilite) değere sahip olmasından dolayı yatırımcılarının temkinli olmasını da gerektiriyor. İşte bu noktada en popüler kripto para birimlerini sizler için inceleyerek ve bir yazı haline getirdim.

Bir not. Bu yazıdaki değerlendirmelerim ve incelemelerim yatırım tavsiyesi için değil kişisel yorumlarımdan oluşmaktadır.

Kripto paraların son yıllarda spekülatif fiyatlar ve bir dizi olaylar nedeniyle manşetlerden inmediği bir gerçek. Fakat bu sürecin, kripto paralara yatırım yapanlar ve yapmayı düşünenler açısından ilgi çekici olduğu ve özellikle üç tür dijital para biriminin bu dönemde dikkatleri üzerlerine topladıkları söylenebilir.

Bu noktada büyük veya küçük tüm yatırımcılar için öne çıkan bu kripto paralar; Bitcoin (CRYPTO:BTC), Ethereum (CRYPTO:ETH) ve Dogecoin (CRYPTO:DOGE) en popülerleridir.

Tüm kripto para birimleri birbirleri ile eşit değildir ve hangi cins dijital paranın doğru yatırım olacağına karar vermek özellikle piyasalardaki yatırım algı yönetimi ve spekülatif çıkışlar ile seçimi daha da zor hale gelmektedir. Her yatırım gibi kripto paraların da avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlar daha çok sizin nasıl bir yatırımcı profili olduğunuza göre değişecektir.

Peki nedir bu Yatırımcı Profili dediğim..

Öncelikle, kripto para yatırımının sizin için doğru bir yatırım alternatifi olup olmadığını düşünmeniz gereklidir. Tüm kripto para birimleri, aşırı oynaklığa (volatilite) maruz kalan oldukça spekülatif yatırımlardır. Kripto paraların uzun vade başarısı garanti edilemeyeceğinden, bu alanda yatırım yapmaya karar vermeden önce riske karşı çok yüksek bir toleransınız olduğundan emin olmalısınız.

Eğer kesin olarak kripto para yatırımı yapmak istediğinizden eminseniz, aşağıda sizler için Bitcoin, Ethereum veya Dogecoin’in özelliklerini ve bunların doğru yatırım olup olmadığına nasıl karar vereceğinizi açıklamaya çalıştım.

Bitcoin

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin İncelemem

“Güvenli” kelimesini kullanmak bir kripto para birimi için kolay değildir. Yine de Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’den oluşan üçlü içinde Bitcoin, bu kelimeyi diğerlerine göre biraz daha fazla hak etmektedir. Fakat bu, Bitcoin’in de tüm kripto paraların sahip olduğu riskleri taşımadığı anlamına gelmez. Ancak rakiplerine göre belki bazı avantajlara sahip olduğu söylenebilir.

Bitcoin, orijinal kripto para birimidir ve tüm kripto para birimleri içinde en fazla bilinirlik ve itibara sahip olandır. Örneğin, kripto paraları bir ödeme şekli olarak kabul eden kurum veya tacirlerin Bitcoin’i kabul etme olasılığı diğer dijital para birimlerinden daha fazladır. Yaygın olarak benimsenmesi, bu dijital para biriminin uzun vadeli başarısının anahtarı olacak gibi görünmektedir. Bu nedenle Bitcoin’in rakiplerine göre bir adım önde olduğu söylenebilir.

Buna ek olarak sınırlı sayıda üretilebilecek olması nedeniyle Bitcoin’e genellikle “dijital altın” da denmektedir. Üretimdeki bu kıtlık, Bitcoin’in değerini artıran ve bu artışın gelecekte de sürebileceğini gösteren bir özelliktir.

Ethereum

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin İncelemem

Ethereum, Bitcoin’in ardından en popüler kripto para birimidir. Teknik olarak, Ethereum bir tür blok zinciri teknolojisidir ve Ether, Ethereum blok zincirinde barındırılan bir “coin”dir.

Bitcoin veya Dogecoin ile yatırım yapmak gibi coin satın alarak Ether’e yatırım yapabilirsiniz. Ethereum blok zinciri teknolojisine doğrudan yatırım yapmak bugün için mümkün değildir. Fakat Ether satın aldığınızda arkasındaki blok zincir temelini de desteklemiş olursunuz. Farklı bir seçenek olarak ise Ethereum blok zincirini kullanan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Ethereum büyümeye devam ederse, bu şirketler de gelişecektir.

Ethereum’un en büyük avantajı, bir kripto para birimi olmasının ötesinde farklı uygulamalara sahip olmasıdır. Örneğin, Ethereum; bir Non-Fungible Token (NFT), yani en kısa tanımıyla bir eşi daha bulunmayan dijital varlıkların arkasındaki blok zinciridir ve merkezi olmayan finansın temelidir. NFT’ler, koleksiyoner ürünlerinden sanal oyun içeriklerine ve dijital mülklere kadar, bir benzeri daha olmayan dijital varlıkları temsil etmektedir. Blockchain teknolojisi, birçok iş alanında devrim yaratma potansiyeline sahiptir ve Ethereum, blockchain alanındaki en büyük oyunculardan biridir.

Ether, Bitcoin kadar popüler olmasa da, destekçilerinin gözünde büyük bir potansiyele sahiptir. Aynı geçmişe sahip olmadığı için Bitcoin’den daha riskli kabul edilmeli ancak sahip olduğu bu risk nedeniyle daha yüksek getiri potansiyelinin olduğu da akılda tutulmalıdır.

Dogecoin

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin İncelemem

Dogecoin’in bu yıl inanılmaz bir çıkış yaşadığı biliniyor. Günlük yüzde 29 yükselişle ilk kez 0.49 Amerikan dolarını aşan Dogecoin’in fiyatı yılbaşından bu yana da yüzde 10 binden fazla arttı. Bununla birlikte Dogecoin, bu üçlü listedeki en riskli kripto para birimi olma özelliğini de korumakta. Bunun öncelikli nedeni Dogecoin’in, Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak, kripto endüstrisinde önemli bir rekabet avantajına sahip olmaması. Çünkü Dogecoin, başlangıçta gıda ve yiyecek odaklı kripto para projelerini tiye almak için piyasaya sürülen meme coin üzerine kurulu bir şaka olarak yaratıldı ve bu da Dogecoin’in güvenilirliğini zedeledi.

Dogecoin’in fiyatının yükselmesine temel neden olarak ise internet ortamında aldığı övgüler gösterilebilir. Çevrimiçi yatırımcıların, hızla kâra geçmek için Dogecoin’in fiyatını artırması ve özellikle Elon Musk gibi ünlü milyarderlerin sosyal medyada Dogecoin’i tanıtması bu yükselişin nedenlerinden. Ancak herhangi bir yatırımın fiyatının altında yatan temellerle eşleşmediğinde, hızlı bir düşüş yaşamasının yalnızca bir zaman meselesi olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla Dogecoin’e yatırım yapmayı seçerseniz, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmaya özen göstermelisiniz.

Bir çok konuda çeşitli makale ve yazılarımın olduğu diğer yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategori:Yazılarım ve Makalelerim